Понад 20 років тому, із набранням чинності Сімейним кодексом України в законодавстві з’явилося поняття «шлюбного договору».
Сімейний кодекс України містить окрему главу, яка регулює інститут шлюбного договору: визначає порядок укладення, зміст та форму договору, умови та порядок розірвання договору тощо.
Проте ще чимало українців ставляться до укладення такого договору з пересторогою – лише близько 2% подружніх пар в Україні, згідно зі статистикою, укладають шлюбний договір, хоч рік від року цей показник росте.
Що собою являє шлюбний договір в Україні та які сімейні правовідносини він регулює? Давайте розбиратись!
Як укладається шлюбний договір?
Шлюбний договір обов’язково укладається в письмовій формі в трьох оригінальних примірниках і нотаріально посвідчується.
У разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.
Шлюбний договір, укладений до реєстрації шлюбу, набирає чинності у день реєстрації шлюбу. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.
У разі зниження шлюбного віку (шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років) для реєстрації шлюбу шлюбний договір укладається неповнолітніми за письмовою заявою їх батьків або піклувальників, справжність підпису яких засвідчується нотаріусом.
Який строк дії шлюбного договору?
У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків.
Крім того, сторони можуть зазначити чинність окремих умов договору навіть після припинення шлюбу.
Що регулює шлюбний договір?
Відповідно до норм Сімейного кодексу України шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також можуть бути визначені:
- майнові права та обов’язки подружжя як батьків;
- правовий режим майна;
- порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу;
- порядок користування житлом;
- право на утримання одного з подружжя та умови припинення утримання;
- умови, розмір та строк виплати аліментів;
- можливість припинення права на утримання одного з подружжя у зв’язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації.
Умови шлюбного договору не можуть:
- регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми;
- зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені Сімейним кодексом України, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище;
- за шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації.
Зміна умов шлюбного договору
Законодавець передбачив можливість внесення змін до шлюбного договору. При цьому, одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору також нотаріально посвідчується.
Водночас, на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути змінений за рішенням суду, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення.
Чи можна відмовитись від шлюбного договору?
Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається.
Проте подружжя має право відмовитися від шлюбного договору. У такому разі за вибором подружжя права та обов’язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього.
Як розірвати шлюбний договір?
Дія шлюбного договору припиняється при подачі нотаріусу заяви подружжя про його припинення.
Відповідно до статті 102 Сімейного кодексу України на вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання.
Також шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України.
Попри те, що укладення шлюбного договору для українців не є звичним явищем та може викликати психологічні й емоційні застереження, насправді практика його укладення заслуговує на підтримку, адже він дозволяє врегулювати багато аспектів як спільного проживання і користування майном, так і порядок поділу майна після розірвання шлюбу.
Якщо ви бажаєте укласти шлюбний договір – наші адвокати охоче допоможуть вам це зробити так, аби максимально захистити ваші права та інтереси!
Ярослава ПОЄДИНОК