Під час воєнного стану питання самовільного залишення військової частини або нез’явлення на службу без поважних причин стало особливо актуальним. Ми отримуємо багато запитів: чи це завжди злочин? Яка відповідальність? Чи є винятки?
Що таке «самовільне залишення»?
Самовільне залишення військової частини або місця служби – це залишення військової частини або місця служби без дозволу командування. Простими словами — військовослужбовець йде звідти, де має бути за наказом або розпорядженням, не маючи на це законних підстав.
Військова частина — це не лише казарма, це вся територія, де дислокуються підрозділи.
Місце служби — це будь-яке місце, яке збігається з розташуванням військової частини та визначене військовослужбовцю для виконання обов’язків з військової служби протягом встановленого часу, або місце, де він повинен перебувати за наказом або за розпорядженням командування (лікарня, місце проходження навчання тощо).
А якщо просто не повернувся на службу вчасно?
Тут йдеться про нез’явлення вчасно на службу без поважних причин — коли військовослужбовець законно залишив військову частину або місце служби (наприклад, відбув у відпустку, на лікування), але не повернувся у встановлений строк, хоча мав всі можливості це зробити.
Якщо Ви затримались до трьох діб, кримінальна відповідальність не передбачена, однак від початку четвертої доби— ситуація змінюється.
Хто несе відповідальність?
Є дві ключові групи осіб, що несуть відповідальність за ст. 407 КК України:
- Військовослужбовці строкової служби.
Базову військову службу (від квітня 2024 року) громадяни України проходять у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
- Військовослужбовці (крім строкової служби) – громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу.
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Яка відповідальність за самовільне залишення військової частини або місця служби?
Суб’єкт та кваліфікуючі ознаки | Тривалість відсутності на службі | Передбачене покарання |
Військовослужбовці строкової служби | понад 3 доби, але не більше 1 місяця | триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до 2 років або позбавленням волі на строк до 3 років |
Військовослужбовці (крім строкової служби) | понад 10 діб, але не більше 1 місяця або понад 3 доби, але не більше 10 діб за умови вчинення злочину повторно протягом року | караються штрафом від 17 000 до 68 000 гривень або службовим обмеженням на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 3 років |
Обидві категорії військовослужбовців | понад 1 місяць | позбавлення волі від 2 до 5 років |
В умовах особливого періоду (крім воєнного стану) | понад 3 доби | позбавлення волі від 3 до 7 років |
В умовах воєнного стану або в бойовій обстановці | понад 3 доби | позбавлення волі від 5 до 10 років |
Особливий період — настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Бойова обстановка – період перебування у безпосередньому зіткненні з противником, підготовка чи ведення бою (бойової операції).
Воєнний стан – це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
⚠ Чому варто звернутися до юриста?
Кожна ситуація — унікальна. Інколи є поважні причини, які можуть змінити кваліфікацію або взагалі виключити кримінальну відповідальність. З іншого боку, неправильна поведінка військовослужбовця після повернення на місце служби може обтяжити його вину.
Адвокати АО «Legal Synergy» допоможуть:
✅ Оцінити вашу ситуацію з юридичної точки зору
✅ Підготувати лінію захисту у разі відкриття кримінального провадження
✅ Захистити Ваші права, як військовослужбовця, в межах закону
Маєте запитання?
Не відкладайте! Якщо ви або ваші рідні опинилися в подібній ситуації, звертайтеся до нас за консультацією. Ми працюємо відповідально, професійно та з розумінням специфіки військової служби в умовах війни.
Аліна КОСІНСЬКА