Юридичні новини

Порядок тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортними засобами під час мобілізації

А як буде відбуватися процедура тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації? – запитують нас Клієнти.

Відповідаємо.

Із набранням чинності новим мобілізаційним законом, якщо особа не з’явилася на виклик до ТЦК та СП, не оновила персональні дані до 16 липня 2024 року, ТЦК та СП отримує повноваження застосувати до такої особи заходи впливу, у тому числі тимчасове обмеження в праві керування транспортним засобом.

 

Спочатку ТЦК та СП притягує таку особу до адміністративної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП, штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн), після чого звертається до поліції щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до ТЦК та СП.

 

Якщо поліції не вдалося затримати особу, і про це є відповідь поліції, то ТЦК та СП надсилає особі в паперовій формі поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов’язків військовозобов’язаним.

 

Навіть якщо особа не отримала такого листа, то день проставлення відмітки про неможливість вручення вважається днем отримання такої вимоги.

 

Після цього в особи є 10 днів на виконання вимоги ТЦК та СП. Якщо вимога не виконана, то в ТЦК та СП з’являється повноваження для звернення до суду щодо тимчасового обмеження особи у праві керування транспортним засобом.

 

Позовна заява ТЦК та СП розглядається місцевому загальному суді залежно від місця реєстрації особи.

 

Позов має бути подано протягом 30 днів після спливу вказаних вище 10 днів, що надаються на виконання вимоги ТЦК та СП.

 

Позов розглядається в письмовому провадженні (тобто без проведення засідання, лише за наявними матеріалами) протягом 30 днів із дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони — з проведенням судового засідання.

Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

 

Суд відмовляє в задоволенні вимоги щодо тимчасового обмеження особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, якщо:

  • встановлення такого обмеження позбавляє особу основного законного джерела засобів для існування;
  • особа використовує транспортний засіб у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на її утриманні особи з інвалідністю I, II групи, встановленої в установленому порядку, або дитини з інвалідністю.

 

Рішення суду підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржене в суд апеляційної інстанції протягом 15 днів із дня його проголошення.

Надалі таке рішення може бути оскаржене в касаційному порядку.

 

Рішення про задоволення позову ТЦК та СП про обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, які надають відповідну інформацію органам поліції для застосування до особи тимчасового обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

 

Це означає, що якщо особа після застосування щодо неї обмеження у праві керування транспортним засобом буде керувати транспортним засобом, то вона вчинятиме адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами), за що передбачено стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.

 

Якщо після позбавлення права керування транспортними засобами особа буде керувати транспортним засобом, то вона вчинятиме адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, за що передбачено штраф у розмірі 20400 грн.

 

Якщо й надалі особа буде керувати транспортним засобом, то вчинить правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП, за що передбачено штраф у розмірі 40800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п’яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

 

Аби уникнути таких неприємностей – оновіть свої дані вчасно!

 

Ірина КАРПОВА, військовий адвокат