До адвокатів нашого адвокатського об’єднання зараз часто звертаються клієнти із запитом про допомогу з вирішенням проблеми усиновлення новим чоловіком дітей дружини від попереднього шлюбу.
Зазвичай, це буває в ситуації, коли згода біологічного батька дітей на усиновлення відсутня.
При цьому, згідно із чинним законодавством, згода батька (якщо він живий і не позбавлений батьківських прав) на усиновлення дітей є обов’язковою.
КОЛИ УСИНОВЛЕННЯ ДИТИНИ МОЖЛИВЕ БЕЗ ЗГОДИ БАТЬКА?
Відповідно до ст. 219 Сімейного Кодексу України, усиновлення дитини провадиться без згоди батьків, якщо вони:
1) невідомі;
2) визнані безвісно відсутніми;
3) визнані недієздатними;
4) позбавлені батьківських прав щодо дитини, яка усиновлюється.
Усиновлення дитини може бути проведено без згоди батьків, якщо судом буде встановлено, що вони, не проживаючи з дитиною понад шість місяців без поважних причин, не проявляють щодо неї батьківської турботи та піклування, не виховують та не утримують її.
Відтак – якщо батько не дає згоди на усиновлення дітей, але при цьому не виконує своїх батьківських обов’язків, можна звернутися до суду задля позбавлення його батьківських прав.
ЯКІ ПІДСТАВИ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ ЗАДЛЯ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?
Підставами звернення можуть стати:
- Ухилення батька від виховання дитини, нехтування батьківськими обов’язками, невиконання рішень суду про стягнення аліментів;
- Жорстоке поводження з дитиною – засвідчене фізичне чи психічне насильство, негативний вплив на її розвиток;
- Хронічний алкоголізм чи наркоманія – медично підтверджені захворювання, які перешкоджають повноцінному виконанню батьківських обов’язків.
Лише після позбавлення батька дитини батьківських прав її може всиновити новий чоловік матері.
ЯКІ ВИМОГИ ДО УСИНОВЛЮВАЧА?
Чоловік, який бажає всиновити дитину, повинен:
- Бути повнолітнім та дієздатним;
- Пройти медичне обстеження;
- Мати різницю у віці з дитиною не менше 15 років;
- Мати достатній рівень доходів та постійне місце проживання;
- Не мати судимості за кримінальні правопорушення проти життя і здоров’я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також непогашеної чи не знятої в установленому законом порядку судимості за вчинення інших кримінальних правопорушень.
ЧИ ПОТРІБНА ЗГОДА ДИТИНИ НА УСИНОВЛЕННЯ?
Відповідно до вимог ст. 218 Сімейного Кодексу України для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.
Згода дитини на її усиновлення дається у формі, яка відповідає її вікові та стану здоров’я.
Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв’язку з віком або станом здоров’я не усвідомлює факту усиновлення.
ЯКОЮ Є ПРОЦЕДУРА УСИНОВЛЕННЯ?
Процедура усиновлення починається із подання заяви до суду за місцем проживання дитини. До заяви додається визначений пакет документів, серед яких довідка про доходи, медична довідка, довідка про несудимість, висновок органу опіки та піклування.
Суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема:
1) стан здоров’я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини;
2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;
3) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною;
4) особу дитини та стан її здоров’я;
5) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.
При дотриманні всіх умов та здатності особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гармонійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким оголошує цю особу усиновлювачем дитини.
ЯКІ НАСЛІДКИ УСИНОВЛЕННЯ?
Після набрання законної сили рішенням суду про усиновлення між усиновлювачем та дитиною виникають усі права і обов’язки, як між біологічним батьком та дитиною:
- Майнові права. Дитина отримує право на утримання, спадкування майна усиновлювача, а також на отримання всіх належних виплат в разі його смерті.
- Особисті немайнові права: право виховання, освіту, медичне обслуговування, захист прав та інтересів.
- Обов’язки усиновлювача: утримання дитини до досягнення нею повноліття (до 23-річного віку в разі, якщо дитина продовжує навчання), турбота про її здоров’я, забезпечення освіти.
ЯКІ ЗМІНИ ВНОСЯТЬСЯ В ДОКУМЕНТИ ДИТИНИ?
Після усиновлення можливі такі зміни в документах дитини:
- Зміна прізвища на прізвище усиновлювача.
- Зміна по батькові у відповідності до імені усиновлювача.
- Іноді – зміна імені дитини (за її згодою) та при наявності поважних причин – зміна дати народження (в межах трьох місяців).
Усиновлення дитини новим чоловіком матері є рішенням, яке може кардинально змінити життя усієї родини – відтак перед тим, як його ухвалити, варто порадитися, в тому числі, і з адвокатами.
З адвокатами АО «Legal Synergy» ваші інтереси та інтереси ваших дітей завжди будуть захищені якнайкраще!
Ярослава ПОЄДИНОК